Aspekty bezpieczeństwa dzieci

Rozwój technologiczny na świecie staje się coraz to szybszy, coraz więcej nowości elektronicznych wchodzi na rynek. Wielu rodziców decyduje się na laptopy, telefony czy najnowsze telefony dla swoich pociech. Wszystkie te urządzenia zwykle mają dostęp do Internetu, miejsca gdzie wielu ludzi myśli, że są anonimowi i bezpieczni. Nie jest to jednak do końca prawda, a tym bardziej nie dla małoletnich i nieletnich. W dwudziestym pierwszym wieku wiele zagrożeń powiązanych jest właśnie z nowymi technologiami. A więc jak chronić nasze dzieci w Internecie?

Aspekty bezpieczeństwa dzieci – jak?

Istotnym elementem dla bezpieczeństwa dziecka w świecie wirtualnym jest rodzicielska kontrola. Kolejnym elementem powinno być wyjaśnienie dobrych jak i złych aspektów dotyczących tych spraw. Przede wszystkim, większość rodziców powinno pilnować ograniczonego czasu pracy dziecka na urządzeniach elektronicznych.

Umożliwia to między innymi “Google Family Link”. Za pomocą tej aplikacji można ustalić maksymalny czas korzystania z konkretnych aplikacji oraz Internetu. Przy okazji też Google Family Link pokazuje ile dana osoba korzysta z danej aplikacji. Ogranicza również treści wyszukiwane przez osobę kontrolowaną. Najważniejszą zaletą jest to, że aplikacja pokazuje rodzicowi gdzie obecnie znajduje się telefon dziecka. A więc jeśli ma go zawsze przy sobie to rodzic zawsze będzie wiedział gdzie obecnie dziecko przebywa.

Więcej o Google Family Link znajduje się pod linkiem: Family Link (google.com)

„Moje dziecko jest bezpieczne bez kontroli!”

Ktoś zapyta: “Jakie niby zagrożenia mogą dotknąć moje dziecko, jeśli te ogląda tylko filmy na platformie YouTube?”. Niestety, ale poza bajkami i filmami edukacyjnymi dla najmłodszych, można tam znaleźć filmy z przemocą, krwią. Audiobooki zawierające niekiedy treści takie jak “creepypasty”, które nie są odpowiednie dla małoletnich. Zawierają one w sobie opisywane sceny różnych dramatycznych wymyślonych historii. Dziecko z bujną wyobraźnią, po usłyszeniu takich “creepypast” może mieć później trudności z zaśnięciem i bać się potworów z historii jakie niedawno co usłyszało na filmie bądź audiobooku zamieszczonym na YouTube.

PEGI – jako aspkety bezpieczeństwa dzieci

Kolejną sprawą jaką są aspekty bezpieczeństwa dzieci w Intrnecie to PEGI. Na rynku jest różnorodność gier zawierających sceny, które zwykle są niedopuszczalne aby dzieci je oglądały. Gry nieodpowiednie dla dzieci poniżej 13 roku życia to między innymi CS:GO, CS 1.6, GTA, Wiedźmin czy to też CyberPunk 2077. Skąd wiadomo czy gra jest odpowiednia dla dzieci? – Istnieje organizacja nazywana “PEGI”, ustala on minimalny wiek aby móc zagrać w daną grę. Jedne gry są dozwolone od 3 roku życia, inne od 7, 12, 13, 16 czy to 18 roku życia. Dla najmłodszych najlepszymi grami będą te, które mają oznaczenia PEGI 3 lub 7. Gry z PEGI 12 bądź 13 najlepiej jeśli dziecko zacznie poznawać dopiero po osiągnięciu tego wieku.