Ochrona Twoich Inwestycji w Kryptowaluty
Nawigacja po wzroście Bitcoina: Co musisz wiedzieć
Bitcoin (BTC) po raz kolejny osiąga nową wysokość (ATH), na horyzoncie pojawia się już nadchodzący halving, w wyniku którego nagroda za wydobycie spadnie do 3,125 bitcoina za blok. Halving Bitcoina występuje mniej więcej co cztery lata i spowalnia tempo tworzenia nowych bitcoinów o połowę ich wartości. Generuje to zmniejszenie podaży nowych bitcoinów wprowadzanych na rynek, co może prowadzić do wzrostu ceny.
Zanim jednak zaczniesz inwestować w kryptowaluty, dowiedz się najpierw, czym różni się ona od gotówki i innych metod płatności oraz jak wykrywać oszustwo kryptowalutowe lub wryfikować konta kryptowalutowe i adresy portfeli, aby zweryfikować czy nie będziesz kolejną ofiarą zwykłego scamu lub piramidy finansowej.
Wraz z kolejnymi szczytami osiąganymi przez Bitcoina (BTC) pojawiają się kolejne platformy inwestycyjne i projekty, które zachęcają do inwestowania obiecując duże zyski z zainwestowanych pieniędzy. Przede wszystkim warto wpierw zweryfikować firmę, zespół i adresy portfeli kryptowalutowych, aby nie stać się kolejną ofiarą oszustwa.
Niezbędna lista kontrolna do weryfikacji inwestycji krypto
Oszuści zawsze znajdują nowe sposoby
na kradzież pieniędzy za pomocą kryptowaluty. Aby uniknąć oszustwa kryptowalutowego, oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć:
- Tylko oszuści zagwarantują zyski lub duże zyski. Nie ufaj ludziom, którzy obiecują, że możesz szybko i łatwo zarobić pieniądze na rynkach kryptowalut.
- Nigdy nie mieszaj randek online z poradami inwestycyjnymi. Jeśli spotkasz kogoś na portalu randkowym lub w aplikacji randkowej, a on chce Ci pokazać, jak inwestować w kryptowaluty, lub prosi Cię o przesłanie mu kryptowaluty, to jest to oszustwo kryptowalutowe.
- Oszuści stosują wypróbowane i prawdziwe taktyki oszustwa — tylko teraz żądają zapłaty w kryptowalucie. Oszustwa inwestycyjne to jeden z głównych sposobów, w jaki oszuści nakłaniają Cię do zakupu kryptowaluty i wysłania jej do oszustów. Ale oszuści podszywają się również pod firmy, agencje rządowe i zainteresowanie miłością, a także inne taktyki.
- Oszustwa inwestycyjne często obiecują, że możesz „zarobić dużo pieniędzy” przy „zerowym ryzyku” i często zaczynają się w mediach społecznościowych lub internetowych aplikacjach lub witrynach randkowych. Oszustwa te mogą oczywiście zacząć się od nieoczekiwanego SMS-a, e-maila lub telefonu. A w przypadku oszustw inwestycyjnych kryptowaluty mają kluczowe znaczenie na dwa sposoby: mogą być zarówno inwestycją, jak i płatnością.
Oto kilka typowych oszustw inwestycyjnych i jak je rozpoznać.
- Tak zwany „menedżer inwestycyjny” kontaktuje się z Tobą znienacka. Obiecują, że pomnażą Twoje pieniądze – ale tylko wtedy, gdy kupisz kryptowalutę i przelejesz ją na ich konto online. Strona inwestycyjna, na którą Cię kierują, wygląda na prawdziwą, ale tak naprawdę jest fałszywa, podobnie jak ich obietnice. Jeśli zalogujesz się na swoje „konto inwestycyjne”, nie będziesz mógł w ogóle wypłacić swoich pieniędzy lub tylko wtedy, gdy zapłacisz wysokie opłaty.
- Oszust podszywa się pod celebrytę, który może pomnożyć każdą kryptowalutę, którą mu wyślesz. Ale celebryci nie kontaktują się z tobą za pośrednictwem mediów społecznościowych. To oszust. A jeśli klikniesz nieoczekiwany link, który wyślą lub wyślą kryptowalutę do tak zwanego kodu QR celebryty, pieniądze te trafią prosto do oszusta i znikną.
- Internetowy „interes miłosny” chce, abyś wysłał pieniądze lub kryptowalutę, aby pomóc Ci zainwestować. To oszustwo. Gdy tylko ktoś, kogo spotkasz na portalu randkowym lub w aplikacji randkowej, poprosi Cię o pieniądze lub zaoferuje poradę inwestycyjną, wiedz o tym: to oszust. Porady i oferty, które pomogą Ci zainwestować w kryptowaluty, to nic innego jak oszustwa kryptowalutowe. Jeśli wyślesz im kryptowalutę lub jakiekolwiek pieniądze, znikną i zazwyczaj nie otrzymasz ich z powrotem.
- Oszuści gwarantują, że zarobisz pieniądze lub obiecują duże wypłaty z gwarantowanymi zwrotami. Nikt nie może dać takich gwarancji. Znacznie mniej w krótkim czasie. I nie ma nic „niskiego ryzyka” w inwestycjach w kryptowaluty. A więc: jeśli firma lub osoba obiecuje, że osiągniesz zysk, to jest to oszustwo kryptowalutowe. Nawet jeśli istnieje poparcie celebrytów lub referencje od zadowolonych inwestorów. Łatwo je podrobić.
- Oszuści obiecują darmowe pieniądze. Obiecują darmową gotówkę lub kryptowalutę, ale obietnice darmowych pieniędzy są zawsze fałszywe.
- Oszuści wysuwają duże roszczenia bez szczegółów i wyjaśnień. Bez względu na inwestycję, dowiedz się, jak to działa i zadawaj pytania o to, dokąd idą Twoje pieniądze. Uczciwi menedżerowie lub doradcy inwestycyjni chcą dzielić się tymi informacjami i poprzeć je szczegółami.
- Zanim zainwestujesz w kryptowaluty, wyszukaj w Internecie nazwę firmy lub osoby oraz nazwę kryptowaluty, a także słowa takie jak „recenzja”, „oszustwo kryptowalutowe” lub „skarga”. Zobacz, co mówią inni.
- Podszywający się pod firmy, rząd i osoby podszywające się pod pracę
- W oszustwie biznesowym, rządowym lub podszywającym się pod osobę oszust udaje kogoś, komu ufasz, aby przekonać Cię do wysłania mu pieniędzy, kupując i wysyłając kryptowalutę.
- Oszuści podszywają się pod znane firmy. Pojawiają się one falami, a oszuści mogą twierdzić, że pochodzą z Amazon, Microsoft, FedEx, Twojego banku lub wielu innych. Będą wysyłać SMS-y, dzwonić, e-maile lub wysyłać wiadomości w mediach społecznościowych — a może umieszczą wyskakujące powiadomienie na Twoim komputerze. Mogą powiedzieć, że na Twoim koncie jest oszustwo kryptowalutowe lub Twoje pieniądze są zagrożone – i aby to naprawić, musisz kupić kryptowalutę i wysłać ją do nich. Ale to oszustwo. Jeśli klikniesz link w dowolnej wiadomości, odbierzesz połączenie lub oddzwonisz na numer podany w wyskakującym okienku, zostaniesz połączony z oszustem.
- Oszuści podszywają się pod nowe lub istniejące firmy oferujące fałszywe monety lub tokeny kryptograficzne. Powiedzą, że firma wchodzi do świata kryptowalut, emitując własną monetę lub token. Mogą tworzyć reklamy w mediach społecznościowych, artykuły prasowe lub zgrabną stronę internetową, aby to wszystko poprzeć i nakłonić ludzi do zakupu. Ale te monety i tokeny kryptograficzne to oszustwo kryptowalutowe, które kończy się kradzieżą pieniędzy od osób, które je kupują. Poszukaj informacji w Internecie, aby dowiedzieć się, czy firma wyemitowała monetę lub token. Będzie to szeroko relacjonowane w uznanych mediach, jeśli to prawda.
- Oszuści podszywają się pod agencje rządowe, organy ścigania lub przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Mogą powiedzieć, że istnieje problem prawny, że jesteś winien pieniądze lub że Twoje konta lub świadczenia zostały zamrożone w ramach dochodzenia. Każą Ci rozwiązać problem lub chronić swoje pieniądze, kupując kryptowalutę. Mogą powiedzieć, aby wysłać go na adres portfela, który ci podają – na „przechowanie”. Niektórzy oszuści nawet pozostają z Tobą przez telefon, kierując Cię do bankomatu kryptowalutowego i udzielając instrukcji krok po kroku, jak wpłacić pieniądze i przekonwertować je na kryptowalutę. Pokierują Cię do wysłania kryptowaluty, skanując kod QR, który Ci podają, który kieruje płatność bezpośrednio do ich cyfrowego portfela — a potem znika.
- Oszuści wystawiają fałszywe oferty pracy na stronach z ofertami pracy. Mogą nawet wysyłać niechciane oferty pracy związane z kryptowalutami, takie jak praca pomagająca w rekrutacji inwestorów, sprzedaż lub wydobywanie kryptowaluty lub pomoc w konwersji gotówki na kryptowaluty. Ale te tak zwane „prace” zaczynają się tylko wtedy, gdy uiścisz opłatę w kryptowalucie. Co zawsze jest oszustwem, za każdym razem. Jako pierwsze zadanie w Twojej „pracy” oszuści wysyłają Ci czek do wpłaty na Twoje konto bankowe. (Ten czek okaże się fałszywy.) Powiedzą ci, abyś wypłacił część tych pieniędzy, kupił kryptowalutę dla wymyślonego „klienta” i wysłał ją na konto kryptowalutowe, które ci dają. Ale jeśli to zrobisz, pieniądze znikną, a ty będziesz musiał zwrócić te pieniądze do swojego banku.
Aby uniknąć osób podszywających się pod firmy, instytucje rządowe i osoby podszywające się pod pracę, wiedz, że:
- Żadna legalna firma ani rząd nigdy nie wyśle Ci e-maila, SMS-a ani wiadomości w mediach społecznościowych z prośbą o pieniądze. I nigdy nie zażądają, abyś kupował lub płacił kryptowalutą.
- Nigdy nie klikaj linku w nieoczekiwanym SMS-ie, e-mailu lub wiadomości w mediach społecznościowych, nawet jeśli wydaje się, że pochodzi on od firmy, którą znasz.
- Nie płać nikomu, kto niespodziewanie się z Tobą skontaktuje, żądając zapłaty kryptowalutą.
- Nigdy nie płać opłaty, aby dostać pracę. Jeśli ktoś prosi Cię o zapłacenie z góry za pracę lub mówi, abyś kupił kryptowalutę w ramach swojej pracy, jest to oszustwo kryptowalutowe.
Oszuści mogą również wysyłać e-maile lub pocztę do Twojego domu, twierdząc, że mają zawstydzające lub kompromitujące cię zdjęcia, filmy lub dane osobowe na Twój temat. Następnie grożą, że upublicznią go, chyba że zapłacisz im w kryptowalucie. Nie rób tego. To szantaż i próba wymuszenia przestępstwa. Natychmiast zgłoś to Policję.