Wyciek danych – moich także! Co teraz?

W sieci dochodzi notorycznie do różnorodnych wycieków danych czy włamań na konta bankowe, na social media czy ogólne przejęcie przez hakerów urządzeń elektronicznych. Rzadziej jednak zdarza się, aby wyciek danych był z tak poważnych instytucji jak baza danych klientów banku, instytucji medycznych czy służbowych (policyjnych, wojskowych, rządowych). W ostatnim czasie, odkąd nasiliła się wojna rosyjsko-ukraińska, widać było wzmożone działania hakerów. Przełamało to bariery innych grup hakerskich aby zacząć atakować znacznie częściej.

Czy każdy wyciek danych to także i moje dane?

Zdecydowanie nie, nie każdy wyciek jest związany z daną osobą. Co prawda po jednym wycieku, łatwiej hakerom pójść o krok dalej – do celowania w konkretne jednostki, ale nie zawsze taki scenariusz ma miejsce. Bardzo łatwo można sprawdzić w niektórych miejscach czy wyciek kogoś dotknął. W wielu miejscach jest możliwość sprawdzenia, czy dane wyciekły – za pomocą email lub numeru telefonu. Wskaże to potencjalne wycieki danych, w których pojawił się numer telefonu i/lub email oraz inne potencjalne dane.

DeHashed

DeHashed to platforma i usługa internetowa dostarczająca dostęp do bazy danych wycieków danych. Agreguje informacje z różnych wycieków, umożliwiając użytkownikom wyszukiwanie skompromitowanych informacji związanych z adresami e-mail, nazwami użytkowników i innymi identyfikatorami. Użytkownicy mogą korzystać, aby sprawdzić, czy ich dane lub konta nie zostały naruszone w wycieku danych. Platforma ta ma na celu podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa danych i pomóc podjąć niezbędne kroki w celu zabezpieczenia swoich kont online.

Have I Been Pwned (HIBP)

Have I Been Pwned pozwala użytkownikom sprawdzić, czy ich adresy e-mailowe lub hasła pojawiły się w przypadku wycieku danych. HIBP zbiera i analizuje dane z różnych źródeł, w tym wycieków i przecieków, i udostępnia bazę danych, którą można przeszukać. Użytkownicy mogą wprowadzić swoje adresy e-mailowe, aby sprawdzić, czy były częścią znanego przypadku wycieku danych. HIBP oferuje również usługę powiadamiania, która informuje użytkowników, jeśli ich adresy e-mailowe pojawią się w nowych przypadkach wycieku.

Intelligence X

Intelligence X to platforma do zbierania i analizy danych. Skupia się na dostarczaniu dostępu do różnych źródeł danych w internecie. Została stworzona, aby pomóc profesjonalistom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, badaczom i śledczym w zbieraniu i analizowaniu danych. Cele są związane z inteligencją zagrożeń. Intelligence X oferuje funkcje takie jak możliwość wyszukiwania, korelacji danych i zdolność do monitorowania i analizowania trendów. Ma na celu umożliwienie użytkownikom odkrywania i zrozumienia zagrożeń cyfrowych, luk w zabezpieczeniach i innych istotnych informacji w całym internecie. Platforma ta obejmuje szeroki zakres rodzajów danych, w tym domeny, adresy e-mailowe, adresy Bitcoin i wiele innych.