Rozwód rodziców a potomstwo
Rozwód rodziców bywają ciężkim orzechem do ugryzienia. A w szczególności jeśli w grę wchodzi rozstanie się dwóch osób, które posiadało ze sobą dzieci. Dzieci mogą poczuć się wtedy zagrożone, że tracą bezpieczeństwo i poczucie stabilnego gruntu. Niejedno dziecko może nie zrozumieć dlaczego jedno z rodziców nagle znika, wyprowadza się i widuje go raz w miesiącu, dwa razy lub w ogóle nie widuje się. W takim dziecku jest prawdopodobieństwo narastania uczucia porzucenia przez ojca lub matkę. Najgorszym w rozwodzie bywa element taki, który zamienia dziecko lub dzieci w kartę przetargową na sali rozpraw.
Rozwód rodziców kontra stereotypy
Układanie nowego życia – Rodzic, który czuje więź z swoim dzieckiem, na pewno nie pozwoli aby zostało w jakikolwiek sposób skrzywdzone. Kochający rodzic mimo wszystko będzie starał się utrzymywać kontakty z potomstwem. Wyjątkiem mogą być sytuacje patologiczne, gdzie drugi rodzic to utrudnia a dziecko staje się kartą przetargową. Niestety taka toksyczna relacja na salach sądowych jest popularną taktyką. W czasie gdy jeden rodzic może utrudniać kontakty rodzicielskie, drugi przeżywa stres i nerwowe chwile przez niemożność pomocy własnym dzieciom.
Odzyskanie wolności po rozwodzie – Kochający rodzic nie będzie w stanie żyć spokojnie, jeśli nie widzi jak jego dzieci dorastają. Niemożność przeczytania choćby bajku na dobranoc czy wspieraniu dzieci w najcięższych i najlepszych chwilach bywa okropnym uczuciem. A w szczególności dla tej strony, która nie mieszka już z własnymi pociechami. Mówi się, że rozwód oddaje wolność, ale czy na pewno rodzic chce wolności w takim stylu?
Sala rozpraw a karta przetargowa
Przy wielu sprawach rozwodowych dziecko staje się kartą przetargową dla jak najwyższych alimentów. Niestety często dochodzi do sztucznego podnoszenia alimentów, aby uzyskać od drugiego rodzica jeszcze większe pieniądze. Istnieją realne sytuacje, kiedy to dochodziło do szantażów drugiego rodzica. Taki szantaż polegał chociażby na tym, iż drugi rodzic miał się zgodzić na wygórowane alimenty, albo nie spotkałby nigdy więcej swoich pociech. Innymi przypadkami są to sytuacje kiedy rodzic umyślnie utrudniał kontakty z dzieckiem, aby wymusić wyższe alimenty niż byłoby to potrzebne. W najgorszych przypadkach może dojść do tak zwanego porwania rodzicielskiego.
Porwanie rodzicielskie
Porwanie rodzicielskie, znane również jako uprowadzenie rodzicielskie, to sytuacja, w której jedno z rodziców bierze dziecko bez zgody drugiego rodzica lub bez wymaganego prawnie zezwolenia sądowego. Taka sytuacja może wynikać z konfliktu rodzicielskiego, rozwodu lub separacji.
Porwanie rodzicielskie jest często skomplikowanym zagadnieniem prawnym, a zasady dotyczące tego, który rodzic ma prawo zabrać dziecko z danego obszaru lub kraju, różnią się w zależności od państwa. W przypadku porwania międzynarodowego, kwestie prawne mogą być jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ różne kraje mogą mieć różne regulacje w tej sprawie.