Nieznośny sąsiad – co robić?

sąsiad uprzykrza życie

Nieznośny sąsiad – starsze małżeństwo pilnie potrzebowało pomocy przez uporczywe nękanie, zakłócania ciszy nocnej. W tej sprawie zwrócili się do naszego biura detektywistycznego. Sprawcą okazał się być młodym mężczyzną, który bardzo uprzykrzał codzienne życie naszych klientów. W godzinach nocnych puszczał petardy skierowane na podwórko klienta, podtruwał psa, przebijał kilkakrotnie opony w samochodzie.

Małżeństwo nie mogło tego dłużej wytrzymać. Oboje uznali, że muszą podjąć kroki, aby zmienić tę trudną sytuację – postępowanie sąsiada było nie do zniesienia. A więc postanowili zgłosić się o pomoc i znaleźć sposób, aby sytuację tą unormować, ustabilizować.

Nieznośny sąsiad – co wykonaliśmy?

Naszym zadaniem było udokumentowanie, jakich czynów dopuszczał się sąsiad wobec starszych i bezbronnych ludzi. Zebrane materiały nadawały się do wykorzystania w sądzie w sprawie o stalking. Dzięki temu starsze małżeństwo mogło w końcu odetchnąć i poczuć ulgę, gdyż nieznośny sąsiad w końcu przestał być bezkarny.

Co grozi za stalking?

Według artykułu 190a Kodeksu Karnego stalking prawnie przedstawia się w następujący sposób:

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

A więc za czyny popełnione przez tego młodego mężczyzny, grozi jemu nawet 8 lat kary pozbawienia wolności. Mamy szczerą nadzieję, iż następnym razem zastanowi się dwukrotnie, nim wykona jakikolwiek czyn zabroniony.