Hakerski podział kapeluszników

Wojskowi mają stopnie typu jak sierżant, oficer czy generał. W restauracjach jest szef kuchni, pomocnik szefa kuchni. W trakcie przesłuchań policyjnych występuje niekiedy rola dobrego i złego gliny. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, bądź zastanawiałaś się, czy istnieje jakiś hakerski podział kapeluszników?

Hakerski podział kapeluszników

Biali kapelusznicy, albo inaczej hakerzy etniczni działają zgodnie z prawem. Wspomagają różnego rodzaju firmy, rządy czy nawet osoby fizyczne w celach wzmocnienia zabezpieczeń systemów, urządzeń. Dzielą się wiedzą i pomagają podnosić zabezpieczenia cyberbezpieczeństwa. Specjalizują się w łamaniu zabezpieczeń, gromadzeniu i tworzeniu raportów na temat uszkodzeń powstałych w wyniku tych włamań. W odróżnieniu do czarnych kapeluszy, robią to aby zapobiegać cyberprzestępstwom.
Czarny kapelusz natomiast specjalizuje się włamaniami na serwery, systemy w celu wyłudzenia pieniędzy, poprzez szantaż. Przeprowadzają ataki DDoS, przechwytują konta na portalach społecznościowych, wgrywają innym wirusy. Tworzą te wirusy w celu spustoszenia urządzeń. Kradną dane osobowe, karty płatnicze i podszywają się w internecie. Wielu z nich również atakuje serwery rządowe. Robią to dla własnych pobudek, okupu czy z czystej złośliwości.

Szary rodzaj kapeluszników

Na ciekawostkę, wspomnieć można, że istnieje również haker w szarym kapeluszu. Stoją oni pomiędzy białym a czarnym kapeluszem. Najczęściej włamują się na serwery bez zgody administratora w celach utworzenia potem raportu i wytykaniu błędów w zabezpieczeniach. Jednym z najpopularniejszych szarych hakerów jest Aaron Swartz. Stworzył RSS, język formatowania Markdown.

Włamał się kiedyś na uniwersytecką bibliotekę JSTOR a następnie udostępnił wiele materiałów, które były chronione prawnie. Na procesie tłumaczył się tym, że jest za darmowym szerzeniem i nieograniczonej wiedzy. Został zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji 100 tys. dolarów. Nie został ostatecznie skazanym.

Istnieją także hakerzy, którzy nosili czarny kapelusz ale po pewnym czasie postanowili założyć biały. Między innymi jest to Kevin David Mitnick.

K. Mitnick spędził on 4 lata w areszcie nim został skazany na 5 lat pozbawienia wolności. Wypuszczono go z więzienia w 200 roku, zakaz korzystania z Internetu miał jednak do 2003 roku. Po zwolnieniu znalazł pracę jako konsultant ds. bezpieczeństwa komputerowego. Dziś ma własną firmę Mitnick Security Consulting, doradza FBI oraz różnym instytucjom w sprawach cyberbezpieczeństwa. Ciekawostką jest to, że Mitnick nigdy nie wykorzystał zdobytych danych, nawet kart kredytowych w celach zaspokojenia potrzeb finansowych.

Więcej na temat choćby książek pisanych przez Kevina D. Mitnicka można przeczytać na stronie: Kevin Mitnick | Wszystkie książki, wywiady, artykuły | Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)