Bezpieczne hasło

Niejednokrotnie zapewne zastanawiałeś lub zastanawiałaś się jak stworzyć hasło, które będzie bezpieczne. A przy tym mógł lub mogłabyś spać ze spokojem ducha. Wiedząc, że Twoje konto bankowe lub portal społecznościowy będzie zabezpieczony. W niniejszym artykule wyjaśnię, kilka sposobów na takie hasło.

O tym pamiętaj przy sposobie na bezpieczne hasło

Tworzenie haseł lub znalezienie sposobu na hasło, które będzie bezpieczne, dla niektórych może być faktycznym i ciężkim orzechem do zgryzienia. Inni zaś mogą uznawać, że problem włamań na konta elektroniczne nigdy ich nie dotknie i powstają różne tragiczne w tym konsekwencje. Istnieją kilka zasad, których warto się trzymać w trakcie tworzenia hasła.

  1. Login nie był tym samym co hasło.
  2. Nie tworzyć jednego uniwersalnego hasła do wszystkich kont.
  3. Dodawać słowa istniejących w słownikach.
  4. Najlepiej jeśli nie powtarzamy obok siebie dwóch tych samych ciągów
    np. 222Gh222Gh.
  5. Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich haseł.
  6. Hasła powinny mieć chociaż te 10 znaków, które jest zbudowane z minimum jednej dużej litery, kilku cyfr i znaków specjalnych.
  7. Ważne jest to, aby co jakiś czas zmieniać swoje hasła, a w szczególności do kont bankowych.
  8. Dodatkowymi zabezpieczeniami są uwierzytelniania dwuetapowe.

(NIE)bezpieczne hasło

Często słychać o hasłach, które nie bywają szybkie w odgadnięciu przez nawet zwykłą osobę. Takie hasła ozwykle to najprostsza kombinacja liczb, nazwisko właściciela konta, data urodzenia lub hasła typu: Jedendwatrzy, Spacja, 123456, qwerty123, 123qwerty, Mariolka123, haslo123, password, Janusz1957. Tego lepiej unikać. Gdyż są możliwe do odgadnięcia nawet przez osobę nieznającej się na hakerstwie. 

Kreator haseł

W Internecie istnieje wiele darmowych jak i płatnych kreatorów haseł, są dość popularne i tworzą zwykle unikalne hasła związane. Wydają się one odpowiednią alternatywą dla osób, które nie wiedzą jakie ustawić hasło. Programy takie mają swoje zalety jak i minusy. Przede wszystkim najważniejszą zaletą jest to, że tworzą unikalne hasła z różnymi do wyboru kryteriami. Minusem może być to, że hakerzy zwykle mają bazy danych wygenerowanych haseł z takich programów. Istnieje ryzyko, że taki generator utworzy dla kilku osób podobne lub takie same hasła.

Link do przykładowego generatora haseł: Darmowy generator haseł online (blulink.pl)

A więc jakie jest bezpieczne hasło?

A więc jakie hasło będzie najlepszym wyborem? Najlepiej takie, które składa się z kilku słów (hakerzy rzadko mają w swoich słownikach hasła w wersji słów). A gdyby ułożyć je w pewnej unikalnej kolejności, dorzucić do tego cyfry i znaki specjalne, tworzymy hasło, które dla hakera będzie cięższe do złamania. Przykładami takich haseł mogą być:

  • Mam!Wieczny#Problem8Zfilozofią,
  • 1205@Galicyjski-731,
  • Nigdy%Hiacnt^836HulajDuszo,
  • Konstanty206poloczy_kowna{91}.